Dermatopedia: Home English
Dermatopedia
 

Dermatopedia

Home | Artykuły | Skorowidz | Redakcja | Dla Autorów | Rada Naukowa | Konferencje | Patronaty | Reklama | Kontakt | English

Reklama Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama

r e k l a m a

Reklama

Tanoreksja

Radosław Śpiewak1,2

1. Zakład Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków
2. Ambulatorium 'dermatolog.eu', Kraków

Sugerowany sposób cytowania:
Śpiewak R: Tanoreksja. Dermatopedia 2013;2(pl):014.
DOI: 10.14320/dermatopedia.pl.2013.014

Słowa kluczowe: tanoreksja, definicja, terminologia, dermatologia.

Tanoreksja to słowo rozumiane jako "uzależnienie od opalania" lub "kompulsywne dążenie do bycia opalonym", które zdobyło sporą popularność w mediach mimo swojej niepoprawności (dosłownie ten angielsko-grecki zlepek należałoby rozumieć jako "jedzenie opalenizny"). Nazwa ta została rozpowszechniona przez BBC w programie na temat nastolatki, która odczuwała przymus korzystania z solarium. Jak każda nowość, tanoreksja wzbudziła spore zainteresowanie wśród telewidzów i czytelników popularnych czasopism. Uzależnienie od solarium wymaga psychoterapii lub leczenia psychiatrycznego, podobnie jak uzależnienie od alkoholu, nikotyny, komputera, telefonu komórkowego, seksu, itd. Z własnej praktyki dodam, że tanoreksja wydaje się wynikać z zaburzonego postrzegania siebie, ponieważ część pacjentów z tym problemem mimo znacznej opalenizny utrzymuje, że "wydają się sobie tacy bladzi".

Przy okazji hasła "tanoreksja" warto przypomnieć o szkodliwości solarium. Łóżka i kabiny do opalania w solariach emitują promieniowanie ultrafioletowe (z reguły jest to UVA). Właściciele solariów i producenci sprzętu próbują wmówić publiczności, że promieniowanie UVA rzekomo jest bezpieczne, a opaleniznę stymuluje bez efektów ubocznych. Jest to nieprawda - narażenie na UVA w solariach bez wątpienie przyspiesza procesy degeneracji skóry ("przedwczesne starzenie"), a także sprzyja rozwojowi nowotworów skóry. Nawet pojedyncza wizyta w solarium stanowi zagrożenie dla zdrowia, ponieważ uszkodzenia (m. in. mutacje genetyczne) wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe kumulują się w ciągu całego życia. Im większa skumulowana dawka promieniowania, tym wyższe ryzyko nowotworu złośliwego skóry.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), amerykańska Administracja Żywności i Leków (FDA), a także międzynarodowe towarzystwa dermatologów oraz onkologów nie mają wątpliwości: korzystanie z solarium jest szkodliwe dla zdrowia.

r e k l a m a

Reklama

Bądź na bieżąco - obserwuj nas:

Twitter

Reklama Reklama

Uwaga: Korzystanie z Dermatopedii® nie zastępuje porady lekarskiej! Jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę skóry, umów się do dermatologa.

Wydawca: Radosław Śpiewak Instytut Dermatologii (kontakt)
Wydawca udziela zgody na korzystanie z tego serwisu wyłącznie pod warunkiem akceptacji regulaminu korzystania z serwisu oraz respektowania praw autorskich
© Radosław Śpiewak 2006-2014. All rights reserved. Dermatopedia® is a EU-registered trademark.
Open Access, ISSN 2353-7027, DOI: 10.14320/dermatopedia.pl
Document created: 30 July 2006, last updated: 20 April 2014