Dermatopedia: Home English
Dermatopedia
 

Dermatopedia

Home | Artykuły | Skorowidz | Redakcja | Dla Autorów | Rada Naukowa | Konferencje | Patronaty | Reklama | Kontakt | English

Reklama Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama

r e k l a m a

Reklama

Dermoskopia

Radosław Śpiewak1,2

1. Zakład Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków
2. Ambulatorium 'dermatolog.eu', Kraków

Sugerowany sposób cytowania:
Śpiewak R: Dermoskopia. Dermatopedia 2013;2(pl):006.
DOI: 10.14320/dermatopedia.pl.2013.006

Słowa kluczowe: dermoskopia, dermatoskopia, mikroskopia powierzchniowa skóry, definicja, terminologia, dermatologia.

Dermoskopia (synonimy: mikroskopia powierzchniowa skóry, dermoskopia, dermatoskopia) to metoda badania powierzchni skóry za pomocą instrumentu optycznego zwanego dermatoskopem. Dermatoskop jest to specjalny mikroskop trzymany w ręce. Dermatoskop wyposażony jest w wewnętrzne źródło światła, oświetlające skórę pod kątem ok. 20°. Lekarz może obserwować zmiany struktury w powierzchownych warstwach skóry w powiększeniu 10×. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi lupy ze skórą oraz zwilżeniu naskórka płynem o odpowiedniej gęstości optycznej, unika się rozproszenia światła na powierzchni naskórka, przez co obraz widziany przez lekarza jest nie tylko powiększony, ale również znacznie wyraźniejszy niż zmiana skórna widziana nieuzbrojonym okiem.

Dermoskopia służy głównie do oceny takich zmian skórnych, jak zmiany barwnikowe (znamiona barwnikowe czyli inaczej znamiona melanocytowe) lub zmiany naczyniowe (znamiona naczyniowe, naczyniaki, teleangiektazje, itd.). Dermatoskopia pozwala wprawnemu lekarzowi odróżnić zmiany melanocytowe od niemelanocytowych, oraz stopień atypowości znamienia melanocytowego (tzw. znamiona atypowe obarczone są szczególnym ryzykiem przemiany w nowotwór skóry). Ma to szczególne znaczenie w nieinwazyjnej diagnostyce zmian nowotworowych wywodzących się z melanocytów (czerniak złośliwy skóry). Polem zastosowania dermoskopii jest nie tylko diagnostyka, ale również profilaktyka czerniaka skóry. Należy przy tym podkreślić, że ostateczne rozpoznanie "czerniak złośliwy skóry" może zostać postawione tylko na podstawie histopatologicznego badania wycinka chorej tkanki.

r e k l a m a

Reklama

Bądź na bieżąco - obserwuj nas:

Twitter

Reklama Reklama

Uwaga: Korzystanie z Dermatopedii® nie zastępuje porady lekarskiej! Jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę skóry, umów się do dermatologa.

Wydawca: Radosław Śpiewak Instytut Dermatologii (kontakt)
Wydawca udziela zgody na korzystanie z tego serwisu wyłącznie pod warunkiem akceptacji regulaminu korzystania z serwisu oraz respektowania praw autorskich
© Radosław Śpiewak 2006-2014. All rights reserved. Dermatopedia® is a EU-registered trademark.
Open Access, ISSN 2353-7027, DOI: 10.14320/dermatopedia.pl
Document created: 30 July 2006, last updated: 20 April 2014